Ing. Michal Šindelář, Ph.D.
Právní úprava:
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 24 odst. 2 písm. zb)
-
§ 24 odst. 2 písm. v) bod 2
-
V lednu 2021 vstoupila v účinnost novela zákona o daních z příjmů (ZDP), která ze zákona o daních z příjmů v podstatě vypouští problematiku nehmotného majetku.
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 6 – Dlouhodobý nehmotný majetek
-
§ 47 – Vymezení nákladů souvisejících ...
-
§ 56 – Odpisování majetku
-
ČÚS pro podnikatele č. 013 – Dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek
Popis operace:
Vymezení pojmů
Software (nebo také programové vybavení), je jedním z druhů dlouhodobého nehmotného majetku, bez ohledu na to, zda je předmětem autorských práv, či nikoliv.
Software může být:
- nabyt od jiných osob samostatně, to znamená, že není součástí nabytého hardware a jeho ocenění,
- vytvořen vlastní činností za účelem obchodování s ním.
Vymezení z hlediska daňových a účetních předpisů
Zákon o daních z příjmů od roku 2021 nedefinuje nehmotný majetek a daňové řešení se bude primárně řídit účetními předpisy.
Účetní předpisy hodnotovou hranici pro dlouhodobý nehmotný majetek nestanoví. Dlouhodobý nehmotný majetek musí splňovat pouze dobu použitelnosti delší než jeden rok, ale výši ocenění si účetní jednotka stanoví sama (s výjimkou goodwillu).
V případě výše limitu pro technické zhodnocení nehmotného majetku se účetní předpisy odvolávají na limit stanovený pro hodnotu samotného zařazení do jednotlivých položek nehmotného (hmotného) majetku v rozvaze.
Oceňování
Dlouhodobý nehmotný majetek, vytvořený vlastní činností, se oceňuje vlastními náklady v souladu s účetními předpisy. Vlastními náklady se podle ČÚS č. 013 rozumí veškeré přímé a nepřímé náklady bezprostředně související s vytvořením dlouhodobého majetku vlastní činností (výrobní režie), popřípadě nepřímé náklady správního charakteru, pokud vytvoření majetku je dlouhodobé povahy (přesahuje období jednoho účetního období).
Dlouhodobý nehmotný majetek pořízený za úplatu (koupí) se oceňuje pořizovací cenou, kterou se rozumí cena, za kterou byl majetek pořízen (cena pořízení) a náklady s jeho pořízením související. Vymezení nákladů souvisejících s pořízením dlouhodobého majetku je uvedeno v § 47 Vyhlášky č. 500/2002 Sb.
Souvztažnosti:
Analytické účty:
Dlouhodobý nehmotný majetek se v průběhu pořizování účtuje na příslušný účet v účtové skupině 04 – Nedokončený dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek, kde se postupně kumulativně zachycují náklady související s pořizováním tohoto majetku. Na tomto účtu se nedokončený majetek zachycuje až do okamžiku uvedení do stavu způsobilého k užívání. Tímto okamžikem se rozumí dokončení pořizovaného majetku a splnění stanovených funkcí a povinností stanovených právními předpisy pro jeho užívání. Uvedení majetku do užívání se účtuje na vrub příslušného účtu v účtové skupině 01 – Dlouhodobý nehmotný majetek (013 – Software). Software může být zaúčtován na tento účet přímo, to je možné v případě, že se jedná o majetek, u kterého nevznikly žádné náklady související s jeho pořízením.
Účetně se dlouhodobý nehmotný majetek odpisuje podle zákona o účetnictví a vyhlášky č. 500/2002 Sb. Odpisy se zaokrouhlují na celé koruny nahoru a účtují se na vrub příslušného účtu účtové skupiny 55 – Odpisy, rezervy, komplexní náklady příštích období a opravné položky v provozní oblasti a ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 07 – Oprávky k dlouhodobému nehmotnému majetku.
Podle zákona o účetnictví jsou účetní jednotky povinny sestavovat odpisový plán, na jehož podkladě provádějí odpisování majetku v průběhu jeho používání. Z odpisového plánu musí vyplývat, jak dlouho a po jakých částech se každý jednotlivý majetek bude účetně odpisovat.
Vzor odpisového plánu:
Pokud jde o stanovení výše účetních odpisů, je třeba uvést, že…