2016.23.3
Přehled o peněžních tocích v období 2015/2016
Ing. Zdenka Cardová
Pokud porovnáme základní strukturu přehledu o peněžních tocích, která platila do konce účetního období 2015, se strukturou platnou s účinností od 1. 1. 2016, není v podstatě žádná změna. Došlo pouze ke zpřesnění některých pojmů a vyloučení samostatné řádky týkající se mimořádné oblasti u peněžních toků z provozní činnosti.
Základní strukturu přehledu tvoří tři oblasti (činnosti) peněžních toků:
-
Peněžní toky z hlavní výdělečné činnosti (provozní činnost)
-
Peněžní toky z investiční činnosti
-
Peněžní toky z finančních činností
Provozní činností se rozumí základní výdělečná činnost a ostatní činnosti firmy, které nelze zahrnout mezi investiční nebo finanční činnosti.
Investiční činností se rozumí pořízení a vyřazení dlouhodobého majetku z titulu prodeje, event. činnost související s poskytováním úvěrů, zápůjček a výpomocí, které nejsou považovány za provozní činnost.
Finanční činnosti jsou zobrazovány takovými účetními případy, které mají za následek změny ve velikosti a složení vlastního kapitálu a změny dlouhodobých, popř. krátkodobých závazků (zejména z titulu přijatých úvěrů a zápůjček).
Uspořádání a obsahové vymezení přehledu o peněžních tocích nabízí vyhláška (č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů) v § 40 až 43. Návod na sestavení výkazu nabízí ČÚS pro podnikatele č. 023 Přehled o peněžních tocích.
Příklad základních souvislostí v přehledu o peněžních tocích:
PS = počáteční stav
KS = konečný stav
Kontrolní vazba F = A + B + C a rovněž F = R – P
Poznámka:
V případě dobře fungující firmy by provozní činnost měla být kladná (peníze se tvoří zejména z provozní činnosti); investiční činnost by měla být záporná (peníze se investují); finanční činnost nelze takto jednoduše hodnotit (pokud například firma získá úvěr, je činnost kladná, pokud splácí úvěr, je záporná).
V případě dobře fungující firmy by provozní činnost měla být kladná (peníze se tvoří zejména…