dnes je 27.12.2024

Input:

Opomíjené řádky a vybrané chyby u vyplňování přiznání k DPH

11.7.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 19 minut

2022.1213.1
Opomíjené řádky a vybrané chyby u vyplňování přiznání k DPH

Mgr. Ing. Alena Wágner Dugová

Správné vykazování v daňovém přiznání v daňovém řízení je základ pro každý daňový subjekt. Základem pro správné zjištění a stanovení daně je totiž daňové tvrzení podané daňovým subjektem. Přesto se často právě v oblasti přípravy a podání daňového přiznání a vykazování chybuje, některé kolonky a řádky daňového přiznání se zapomínají vyplňovat, což pak může vést k negativním důsledkům, jako je například uložení pokut, nebo k zahájení kontrolního postupu ze strany správce daně.

Tento článek se zabývá vybranými řádky přiznání k dani z přidané hodnoty (dále jen "DPH"), které jsou často opomíjeny, a chybami u vyplňování přiznání k DPH. Článek obsahuje také praktické příklady, na kterých je problematika názorně vysvětlena.

Právní úprava přiznání k DPH

Přiznání k DPH je věnováno v zákoně č. 235/2004 Sb., zákon o dani z přidané hodnoty (dále jen "zákon o DPH", "DPH"), ve znění pozdějších předpisů, několik paragrafů, a to zejména ustanovení §§ 101, 101a a 101b ZDPH. Pro procesní část ohledně obecných pravidel pro podávání daňových přiznání je pak relevantní zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "daňový řád", "DŘ"). Spolu s přiznáním k DPH pak většinou plátci vzniká povinnost podat kontrolní hlášení, případně i souhrnné hlášení, pokud uskutečnil příslušná plnění pro vybrané zákazníky v EU. Pro praktické vyplnění přiznání pak existuje pokyn Finanční správy ČR k vyplňování přiznání k DPH (https://adisspr.mfcr.cz/dpr/adis/idpr_pub/dph/dp3/pokyny/pokyny_dphdp3.pdf). Přiznání k DPH přitom nepodává pouze plátce nebo skupina pro účely DPH, ale i identifikovaná osoba, případně ve výjimečné situaci i neplátce (například v situaci, kdy neplátce pořídil v tuzemsku nový dopravní prostředek z jiného členského státu EU).

U většiny řádků přiznání k DPH nemá plátce pochybnosti ohledně jejich obsahu, jelikož přímo z názvu daného řádku vyplývá, jaká plnění se na něm vykazují. Plátce však může v některém zdaňovacím období poskytnout určité plnění, které bude potřeba vykázat na řádku přiznání k DPH, který běžně nepoužívá. V praxi se také některé řádky zapomínají vyplňovat, což může vést k uložení pokuty, k dotazování ze strany správce daně nebo i k zahájení kontrolního postupu ze strany správce daně.

Jak se chyb ve vykazování v přiznání k DPH vyvarovat?

Každý plátce by měl znát pravidla pro vykazování, která se mohou vlivem změn zákona o DPH měnit, a měl by vykazovat svá plnění a další údaje podle pokynu k vyplnění přiznání k DPH. V praxi je vhodné před podáním přiznání k DPH provést ověření správnosti například ve webovém rozhraní Finanční správy ČR (www.mojedane.cz) v sekci Elektronická podání pro Finanční správu, kde je možné dané přiznání k DPH sestavit či načíst z již připraveného souboru a následně je zde možné provést určitou kontrolu vyplnění v části "Protokol chyb". Tato funkcionalita pak určitými logickými testy vyhodnotí vyplněný formulář a případně vylistuje potenciální chyby, a to:

  • Kritická chyba – jedná se o závažné chyby, které neumožní odeslání podání. V případě, že bude soubor s těmito chybami doručen příjemci (např. prostřednictvím datové schránky), bude odmítnut.

  • Propustná chyba závažná – jedná se o závažné chyby, které sice umožní odeslání podání, ale povedou u písemností v daňovém řízení ve většině případů k zahájení postupu k odstranění pochybností nebo vydání výzvy k odstranění vad podání.

  • Propustná chyba – jedná se o drobné chyby, případně upozornění na možné chyby, které umožní odeslání podání.

Dalším vhodným testem je kontrola, zda hodnoty vykázané v přiznání k DPH sedí na hodnoty vykázané v kontrolním nebo souhrnném hlášení.

Po podání přiznání k DPH je také vhodné ověřit, zda bylo přiznání k DPH správcem daně zpracováno (neboli vyměřeno, u dodatečného přiznání nejčastěji doměřeno) a zda byla daň v pořádku uhrazena. Takovou kontrolu je možné provést například využíváním webového rozhraní daňové informační schránky dostupné na portálu www.mojedane.cz .

Důsledky nesprávně vyplněného přiznání k DPH

Nesprávně vyplněné přiznání k DPH může vést k řadě problémů pro daného plátce. V praxi může jít například o tyto nepříjemné důsledky:

Neúčinné podání a pokuta za opožděné tvrzení daně

Přiznání k DPH, ale i kontrolní a souhrnné hlášení, musí být na základě § 101a ZDPH podáno elektronicky. Nedodržení elektronické formy podání ve správném formátu a struktuře, tedy pokud podání není učiněno datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu nebo struktuře zveřejněné správcem daně, vede k tomu, že je přiznání k DPH považováno automaticky za neúčinné. Správce daně přitom nemusí ani příslušného plátce vyrozumět o neúčinnosti podání. Neúčinné podání pak představuje situaci, že přiznání k DPH nebylo nikdy podáno. Za nepodané nebo pozdě podané přiznání k DPH pak správce daně stanovuje podle § 250 DŘ pokutu za opožděné tvrzení daně. Pokuta za opožděné tvrzení daně je uložena daňovému subjektu, pokud nepodá daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání, ačkoliv měl tuto povinnost, nebo pokud tak učiní po stanovené lhůtě, a toto zpoždění je delší než 5 pracovních dnů, a to ve výši 0,05 % stanovené daně nebo stanoveného daňového odpočtu za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně s maximem 300 tis. Kč. Pokuta za opožděné tvrzení daně vzniklá v důsledku pozdního podání daňového tvrzení se nepředepíše a daňovému subjektu nevzniká povinnost ji uhradit, pokud dosáhne její vypočtená výše částku menší než 1 000 Kč. Tuto pokutu je sice možné promíjet, ale je třeba podat žádost a naplnit příslušný ospravedlnitelný důvod a dále řadu podmínek pro promíjení.

Kontrolní postup či dotazování ze strany správce daně

Chyby ve vykazování často vedou k dotazování ze strany správce daně nebo i k zahájení kontrolního postupu ze strany správce daně (nejčastěji půjde o postup k odstranění pochybností) a také může dojít k zaslání výzvy k odstranění vad podání.

Uložení pokuty za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy

Podle § 247a DŘ může správce daně uložit pokutu až do výše 500 tis. Kč za nesplnění registrační, ohlašovací nebo jiné oznamovací povinnosti stanovené daňovým zákonem nebo správcem daně a za nesplnění záznamní nebo jiné evidenční povinnosti stanovené daňovým zákonem nebo správcem daně.

Nesprávné vyčíslení daňové povinnosti

Absence vyplnění některých řádků přiznání k DPH může vést i k nesprávnému vyčíslení daňové povinnosti, což může mít při zjištění ze strany správce daně velké důsledky ve formě dodanění DPH a stanovení odpovídajících sankcí (zejména úrok z prodlení a penále). Kupříkladu nesprávné vykazování transakcí na daných řádcích přiznání k DPH může vést k nesprávné kalkulaci krátícího koeficientu pro účely uplatnění kráceného nároku na odpočet DPH. Dále opomenutí vykazování některých transakcí, jako je například úprava či korekce odpočtu DPH, vedou přímo k nesprávné daňové povinnosti.

Opomíjené řádky a vybrané chyby u vyplňování přiznání k DPH

Mezi opomíjené řádky přiznání k DPH a časté chyby, které v praxi plátci mohou provést, mohou být například tyto situace:

Formální pochybení v rámci tiskopisu jako chybějící kontaktní údaje, nevyplnění hlavní ekonomické činnosti, nesprávné zdaňovací období

V rámci vyplnění přední strany tiskopisu přiznání k DPH je také důležité vyplnit příslušné kolonky, jako jsou například správné daňové identifikační číslo, identifikační údaje plátce, jeho kontaktní údaje, ekonomická činnost, osoba podepisující přiznání. V případě, že určitá kolonka nebude vyplněna, může dle povahy údaje správce daně zareagovat určitou výzvou či neformálním dotazováním, což prakticky zbytečně přidělá plátci práci. Velkým problémem pak může být nesprávné uvedení zdaňovacího období či nesprávný výběr povahy přiznání, jako je řádné, opravné, dodatečné či opravné dodatečné.

Příklad – Nesprávné zdaňovací období

Plátce podal dne 25. února 2022 přiznání k DPH za zdaňovací období leden 2022 ve formátu XML formou datové schránky, kde deklaroval daňovou povinnost ve výši 1 mil. Kč. Správce daně přiznání konkludentně vyměřil. Dne 25. března 2022 připravovala účetní společnosti přiznání k DPH za zdaňovací období únor 2022, která mělo být podáno do 25. března 2022. Účetní připravuje přiznání k DPH manuálně v systému Finanční správy ČR, kdy ručně přepisuje dané hodnoty. Dne 25. března 2022 odeslala přiznání k DPH za únor 2022, kde byla deklarována daňová povinnost v hodnotě 2 mil. Kč. Bohužel však v rámci tiskopisu zapomněla přepsat zdaňovací období na únor 2022 a zůstal tam vyplněný leden 2022. Správce daně zaslal dne 20. dubna 2022 výzvu k podání přiznání k DPH. Účetní zjistila své pochybení a 22. dubna 2022 poslala opravené přiznání za zdaňovací období únor 2022 opětovně. Co bude následovat?

Správce daně zaslal výzvu k podání přiznání k DPH za únor 2022, protože v daném případě postrádal přiznání k DPH za únor 2022, jelikož bylo duplicitně omylem podáno přiznání za leden 2022 dvakrát (avšak s jinými hodnotami). Pravděpodobně po podání přiznání k DPH bude stanovena pokuta za opožděné tvrzení daně. Proti této pokutě se může zkusit plátce odvolat s argumentem, že šlo o formální pochybení, kdy prakticky únor 2022 byl podán s překlepem, a měla následovat výzva k odstranění vad podání pro toto podání. Případně lze zkusit žádat o prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně.

Plátce podá přiznání k DPH jako neúčinné

Chybou z hlediska vykazování může být nedodržení předepsané elektronické formy podání, což v oblasti DPH vede k automaticky neúčinnému podání.

Příklad – Nedodržení elektronické formy podání u přiznání k DPH

Plátce je společnost s ručením omezeným a aktivně využívá datovou schránku. Plátce podal dne 25. dubna 2022 prostřednictvím datové schránky přiznání k DPH za březen 2022 a kontrolní hlášení za březen 2022 ve formátu PDF místo v XML verzi, jelikož do společnosti nastoupila nová administrativní pracovnice, která datovou schránku dostala na starost, avšak nevěděla, že se daňové formuláře na finanční úřad musí zasílat v XML. V přiznání k DPH byla tvrzena daňová povinnost ve výši 2 mil. Kč. Dne 10. května 2022 byl plátce vyzván k podání přiznání k DPH za březen 2022 do 15 dní a kontrolního hlášení za březen 2022 do 5 dní. Daňový subjekt zjistil své pochybení v podání obou formulářů v nesprávném formátu, a proto na výzvy daňový subjekt zareagoval 12. května 2022, kdy podal obě tvrzení ve formátu XML z datové schránky. Jaká bude stanovena sankce? 

Na základě § 101a ZDPH je plátce povinen podat přiznání k DPH i kontrolní hlášení elektronicky s využitím dálkového přístupu ve formátu nebo struktuře zveřejněné správcem daně. Jelikož nebyla dodržena správná forma podání, byla podání neúčinná. V daném případě tak došlo k pozdnímu podání přiznání k DPH, za což bude stanovena pokuta za opožděné tvrzení daně podle § 250 DŘ v odpovídající výši. Za pozdní podání řádného kontrolního hlášení po výzvě správce daně v náhradní lhůtě pak bude uložena pokuta ve výši 10 tis. Kč podle § 101h ZDPH. Plátce se může pokusit požádat o prominutí obou pokut.

Nesprávné vykazování nároku na odpočet DPH u dovozů na řádku 42 přiznání k DPH

Matoucí může být pojmenování řádku 42 přiznání k DPH, který je označen jako nárok na odpočet DPH při dovozu zboží, kdy je správcem daně celní úřad. Toto vymezení však nepředstavuje standardní dovoz zboží, kdy je plátce povinen přiznat DPH na řádku 7/8 přiznání k DPH, jelikož u takového dovozu se pro nárok na odpočet DPH používá řádek 43/44 přiznání k DPH. Řádek 42 přiznání k DPH slouží pro případy, kdy je správcem daně při dovozu zboží celní úřad.

Příklad – Dovoz zboží z Austrálie

Plátce dovezl z Austrálie přístroj na obrábění v přepočtu za 1 mil. Kč. Přeprava byla zajištěna letecky ze Sydney do Prahy. Datum propuštění zboží do volného oběhu celním úřadem bylo 30. května 2022 a plátce byl povinen uhradit také clo ve výši 50 tis. Kč. Na jakých řádcích bude transakce vykázána v přiznání k DPH?

Dovoz zboží ze třetí země se přiznává v případě základní sazby DPH na řádku 7 přiznání k DPH za květen 2022 a v případě, že plátce využije stroj pro plnění zakládající nárok na odpočet DPH, si nárok na odpočet DPH uplatní na řádku 43 přiznání k DPH ve stejném zdaňovacím období. Plnění se nevykazuje

Nahrávám...
Nahrávám...